- Iso antiikkiarkku tammea
- 6.8 kl 04:07
Iso antiikkiarkku tammea
Keskiaikaisia 1400- luku tai sitä varhaisempia aitoja huonekaluja ei ole ollut Suomessa koskaan myynnissä, vaikka keskiaikaisten huonekalujen kauppa Englannissa ja keski ja etelä - euroopassa on koko ajan ihan tavallista arkipäivää. Antiikkiliikkeiden valikoima kun on täällä meillä usein 1700-1900 lukua. Näitä on meillä vain muutamissa museoissa. Kun 1990- luvulla aloin näitä tutkia, ei ollut vielä nettiäkään.
Iso, tasakantinen, tammea ja 1400-luv jälkimm puoliskolta n. 1440 - 80. Ranska, tyyli Gotiikkaa. Näitä käytettiin keskiajalla monipuolisesti, tavaroiden säilytykseen, penkkeinä ja myös sänkynä. Se että runko on tehty paksuista lankuista kertoo arkun varhaisesta iästä. Etu ja sivuseinien paneelikoriste muistuttaa koholle taiteltua kangasta tai pyyhettä laineineen. Tämä taitos on se varhaisin malli, tyypillinen juuri 1400- luvulle ja oli pois muodista jo v. 1500 mennessä. Taitos muuttui jo 1400- luv viimeisinä vuosikymmeninä kapeammaksi ja korkeammaksi ja taitoksia oli myös jatkossa useampia vierekkäin.
Jalat olleet alunperin n. 10 cm pitemmät, kulumisesta lyhentyneet. Vas etujalan reunasta pala pois, ei kuitenkaan keiku. Murentumaa, kolhua ja naarmua, kuuluu asiaan kun ikää on 540 - 580 v. Ei ole ötökkää, eikä haise millekkään. Painoa 100 kg, pit 168 cm, lev 66 cm ja kork 71 cm.
KUNTOKORJAUKSET= ks kuva 6, jossa sinisellä merkitty korvatut takajalat ja kannen reunarimat. Pohjalaudat vaihdettu. Muu runko on alkuperäistä. Lukko 1400/1500-vaihteesta, mutta toisesta arkusta. Lukon kehyksestä vasen reuna puuttuu ks. kuva. Avain on, lukon kieli liikkuu, salparautaa ei ole. Alkuperäiset rengassaranat. Kunto kestää käyttöä, mutta ulkoasu tyydyttävä rispaantuneiden laudanreunojen ja kolhujen vuoksi.
DOKUMENTIT= on viranomaisdokumentit + laskut + rahtikirja esittää + myyjäliikkeen kuvallinen aitoustodistuslausunto. Asiakirjat katsotaan. Todistan henkilöllisyyden ja kuitti annetaan.
| Annonsör: |
Tapio |
| Plats: |
11130 Riihimäki Visa på karta |
| kategori: |
Möbler & heminredning |
| Typ: |
Säljes |
Findit ansvarar inte för den utannonserade varan eller annonsens innehåll. Reklam-SMS förbjudet. Annonsören vill ej bli ringd av tele- eller annonssäljare. Har du övriga frågor eller åsikter, vänligen kontakta vår kundtjänst.